Jabłka Adama

Mam dzisiaj do przedstawienia prawdziwe cudeńko:) Nie jestem bynajmniej znawczynią i miłośniczką kina europejskiego, ale czasem uda mi się trafić na taką perełkę.

Neonazista Adam w ramach resocjalizacji trafia pod opiekę pastora Ivana (ten temat ostatnio mnie prześladuje- właśnie dowiedziałam się, że budynek mojego wydziału, pełnił onegdaj funkcję siedziby Gestapo:O). Nie zamierza jednak stawać się posłusznym obywatelem. Na ścianie wiesza portret swojego idola- Adolfa i permanentnie dąży do uprzykrzenia życia nowemu opiekunowi.

Jabłka Adama to film zrealizowany pewnie za niewielkie pieniądze, a jest w nim wiele pozytywnej energii i mnóstwo zmuszającej do refleksji treści. Podana jest ona nie w formie moralizatorskiego traktatu, ale poprzez lekko surrealistyczny, czarny humor. Konotacje biblijne (Księga Hioba) również stanowią jedynie tło, dla momentami wzruszającej historii doświadczonego przez życie pastora. Film pokazuje jak ważne jest stawianie sobie w życiu celów i ciągłe szukanie metod ich realizacji. Nawet jeśli owym celem jest (z pozoru błahe) upieczenie jabłecznika, podczas gdy wszystko zdaje się sprzysięgać przeciwko temu zamierzeniu. Czy uda się nawrócić zatwardziałego grzesznika i czy Ivan przeżyje tę niebezpieczną konfrontację? Szczerze polecam film, nie tylko gorliwym chrześcijanom:)


Tytuł oryginalny: Adams æbler
Tytuł polski: Jabłka Adama
Reżyseria: Anders Thomas Jensen
Rok produkcji: 2005
W rolach głównych: Ulrich Thomsen (Adam), Mads Mikkels (Ivan)
Bardzo subiektywna ocena;) : 9/10

One thought on “Jabłka Adama

  1. Kto chce zarobic w sieci parenascie $$$ dziennie? Metoda jest prosta i dziala, poszukajcie sobie w gogle: jak kosić kasę na Adfly

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s